bageta máslo bazalka salátová okurka uzený losos majonéza čerstvý kopr pepř Ve hmoždíři rozdrtíme čerstvou bazalku, přimícháme změklé máslo a dáme vychladit do ledničky. Bagetu nakrájíme na šikmé kolečka, natřeme bazalkovým máslem. Škrabkou na brambory vytvoříme z okurky tenké plátky, které ozdobným způsobem položíme na máslo. Na jednu stranu jednohubky dáme kousek lososa, posypeme čertvě namletým pepřem, na druhou stranu majonézu a ozdobíme koprem. Na obrázku kopr není, protože jsem ho nemohla sehnat :)
listové těsto 200 g anglické slaniny 1 pórek 2 malé cibule 200 g tvrdého sýru 300 ml smetany 2 vajíčka sůl, pepř muškátový oříšek
Vyváleným těstem vyložíme formu na koláč, těsto zatížíme fazolemi, a dáme upéct. Na pánvi osmažíme na kostky nakrájenou slaninu s cibulí, později přidáme pórek. Zasypeme strouhaným sýrem, zalejeme smetanou smíchanou s vajíčkama. Zamícháme spolu se solí, pepřem a muškátovým oříškem. Vylijeme na těsto a dáme do trouby na 200°C a zapečeme dozlatova.
Cibuli překrojíme napůl a nakrájíme na půlkolečka. V hrnci rozpálíme máslo s olejem, zasypeme cukrem krystal a necháme zkaramelizovat. Přidáme cibuli, posolíme a mícháme, dokud není měkká. Podle chuti přidáme všechny ingredience (doslazujeme už třtinovým cukrem) a neustále mícháme, dokud nevznikne marmeládovitá hmota. Když se začne cibule pálit, podlejeme vodou. Až je chuť i konzistence dokonalá, naplníme horkou směsí sklenice, které jsme pořádně umyli a osušili, zavřeme, a položíme na utěrku vzhůru dnem. Necháme vychladnout. Takto "zavařené" by mělo chutney vydržet měsíc zavřené, 3 týdny otevřené.
Cibulové chutney vylepší chuť jakéhokoliv jídla - polévky, omáčky, zelí, já je dávám i do dresingu na salát.
500g hladké mouky 2,5 lžičky sušeného droždí 375 ml vody 1,5 lžičky soli 300 ml vody smícháme s droždím a necháme 5 minut odstát. V druhé míse smícháme většinu mouky se solí. Přidáme rozpuštěné droždí a smícháme. Zakryjeme utěrkou a necháme 20 minut kynout. Přimícháme zbytek mouky a vody a vypracujeme těsto. V míse pod utěrkou necháme kynout 1,5 hodiny. Těsto přitlačíme pěstí a necháme znovu 30 minut kynout. Pak těsto vyndáme, rozdělíme na tři části, vyválíme placku, kterou srolujeme a vytvoříme tak 3 válečky. Necháme kynout ještě 30-50 minut. Do bagety uděláme zářezy a pečeme cca 20 minut na 240 °C.
Z konzervy tuňáka vylijeme vodu, vložíme ho spolu s majonózou, česnekem a petrželí do mixéru, a mixujeme, dokud nevznikne jemná pěna. Osolíme a opepříme. Plátky šunky rozpůlíme. Na jednu třetinu tyčinky namažeme pěnu a obalíme šunkou.
Lilky nakrájíme na podélné plátky, z obou stran je potřeme olivovým olejem, osolíme, a dáme péct do trouby pod gril, z obou stran - tak, aby byl lilek měkký.
Mezitím si připravíme bešamel: v rendlíku rozpustíme máslo, za stálého míchání přidáme mouku, a smažíme, dokud nevytvoříme hustou zlatavou jíšku. Přilijeme mléko a za občasného míchání vytvoříme "kaši". Dochutíme solí a strouhaným muškátovým oříškem.
Budeme dávat 2 vrstvy lasagní, vyzkoušíme, kolik budem potřebovat plátků, a tolik namočíme do vody.
Na pánvi na oleji osmahneme maso spolu s nastrouhaným česnekem, osolíme, opepříme. Zalijeme rajčatovým pyré, ochutíme cukrem, octem, oreganem, a 10 minut povaříme. Pak osolíme a přidáme malou hrst natrhané bazalky. Na dno zapékací mísy vlijeme trochu omáčky, a na ni rozložíme první vrstvu lasagní. Potřeme je polovinou omáčky, vyskládáme polovinu pečeného lilku, posypeme polovinou parmazánu, mozzarely a nahoru dáme bešamel. Všechny vrstvy zopakujem znovu a nahoru posypeme strouhankou.
100 g dětských piškotů 40 ml alkoholu - já jsem použila calvados a bylo to zajímavé, jinak se doporučuje třtinový rum 200 g směsi drobného lesního ovoce 150 ml smetany ke šlehání 200 g zakysané smetany 2 lžičky moučkového cukru
NA OMÁČKU: 200 g směsi drobného lesního ovoce 50g moučkového cukru 1/2 lžíce kukuřičného škrobu citrónová šťáva k doladění chuti
Polovinu piškotů rozložíme na dno servírovací mísy, pokapeme alkoholem a posypeme polovinou ovoce. Ušleháme smetanu a smícháme se zakysanou smetanou a cukrem. Polovinu směsi naneseme na piškoty s ovocem. Zopakujeme ještě jednu vrstvu piškotů s alkoholem, ovoce, smetany. Dáme vychladit do ledničky.
Před podáváním si připravíme omáčku. Do rendlíku nasypeme ovoce s cukrem, a v trošce studené vody promícháme škrob. Přilijeme k ovoci a necháme pár minut povařit, aby vznikla ovocná omáčka. Dochutíme citrónovou šťávou, případně cukrem. Dezert přelijeme omáčkou a můžeme podávat.
Já jsem v této verzi použila jen jahody, ale hodí se jakékoliv lesní ovoce.
Lilky nakrájíme na plátky a posolíme, abychom je zbavili vody a hořkosti. Mezitím nakrájíme zbylou zeleninu na malinké kostičky. Rajčata nakrojíme do kříže a spaříme horkou vodou, abychom je mohli oloupat. Napřed na olivovém oleji osmažíme cibulku, pak přidáme lilek. Až změkne, přidáme papriku a rajčata. Osolíme, opepříme a restujeme do změknutí. Pak přidáme rajčatový protlak, česnek, worcester, chilli omáčku. A dochutíme podle chuti - pokud je protlak kyselejší, dosladíme hnědým cukrem.
Topinky můžeme udělat zdravějším způsobem - položíme na plech, pokapeme olivovým olejem a zapečeme v troubě.
1 kg vepřové krkovice bez kosti 200 g anglické slaniny 500 g cibule sádlo kmín sladká paprika sůl, pepř
Maso osolíme, opepříme, okmínujeme. Celý kus masa zabalíme do
slaniny ze všech stran a omotáme nití. Položíme na sádlem vymazaný
pekáč a kolem rozložíme na čtvrtky rozkrájené cibulky. Zalejeme
rozpuštěným sádlem, cibulku poprášíme paprikou a solí. Podlejeme hrnkem
vody a přikryjeme pokličkou. Pečeme v předehřáté troubě na 200 °C půl hodiny. Opět trochu podlejeme a
pečeme 3/4 hodiny. Pokličku sundáme, troubu zeslabíme na 180 °C a
dopékáme do červena, zhruba ještě půl hodiny.
Krkovičku můžeme naříznout na několik plátků a mezi ně ještě vložit anglickou. Pokud máme spoustu času, můžeme péct na méně stupňů, ale o to déle.
V kastrůlku na másle dozlatova opečeme nahrubo nakrájenou cibuli a na kostičky nakrájenou slaninu. Vyjmeme je a uschováme. Přidáme mouku a mícháme do zhnědnutí. Pak zalijeme vývarem, přidáme znovu cibuli a slaninu, bylinky, sůl, pepř a 3 cl madeiry. Vaříme 30 minut. Přecedíme. Těsně před podáváním přidáme ještě 3 cl madeiry.
140 g másla + na vymazání pekáčku 375 g hladké mouky 1/2 lžičky soli 1 prášek do pečiva 175 g cukru krupice 6 lžic holandského kakaa 350 ml mléka 3 prošlehaná vejce 1 lžička vanilkového extraktu smetana ke šlehání
Na posypku: 450 g třtinového cukru 7 lžic holanského kakaa
Zapékací mísu o objemu 2-3 litry vymažeme máslem. V jedné míse smícháme mouku, sůl, prášek do pečiva, krupicový cukr a kakao. V druhé míse mléko, máslo, vejce a vanilkový extrakt. Obě směsi smícháme a vlejeme do pekáčku. Troubu zahřejeme na 180°C a dáme vařit vodu. Směs posypeme třtinovým cukrem a kakaem a přelijeme 500 ml vroucí vody. Pečeme 35-45 minut, aby byl nákyp uprostřed pevný. Podáváme se šlehačkou.
1 listové těsto - kupuji již vyválené, existuje verze přímo na quiche 3/4 kg cibule černé olivy 3 plátky ančoviček olivový olej vajíčko sůl, pepř
Cibuli nakrájíme na co nejtenší plátky a orestujeme na olivovém oleji, a to na mírném ohni a velmi dlouho (až hodinu), dokud nezhnědne. Pak osolíme, opepříme a vmícháme ve hmoždíři rozdrcené ančovičky. Na listovém těstě ohneme okraje, vidličkou vytlačíme rýhy. Cibulovou směs rozprostřeme na těsto, a na ni dáme na půlky rozkrájené černé olivy. Vajíčkem potřeme okraje a upečeme.
Pro ještě víc francouzskou chuť můžeme do cibulové směsi přilít půl deci bílého vína.
1/2 kg kuřecích jater 200 g anglické slaniny 2 velké cibule 100 ml šlehačky 20 g másla 3 česneky provensálské koření sůl, pepř
Anglickou slaninou vyložíme formu. Játra očistíme, nakrájíme na kousky a opečeme na cibuli a zbytku slaniny. Rozmixujeme, přidáme máslo, šlehačku, česnek, koření a povaříme. Dáme do formy a necháme vychladit v lednici.
3 hrnky hladké mouky 1 lžička sušeného droždí 1 lžička soli 1 lžička drceného kmínu 1,5 hrnku vody Zaděláme těsto a necháme 4 hodiny kynout. Předehřejeme troubu na 230°C a dáme do něj vyhřát pekáček. V zakrytém pečeme 1/2 hodiny. Pak ho odkryjeme, potřeme chleba vodou a vrátíme do trouby ještě na zhruba 15 minut (kontrolujeme, jestli se nepálí). Často dávám místo drceného kmínu kmín římský. A pro ozvláštnění někdy přidám další přísadu, jako třeba sušená rajčata, černé olivy, osmaženou cibulku..